Haber ve Duyurular

Ruhsatsız sağlık kabini! Kaç kabin kapatıldı?

Ruhsatsız sağlık kabini! Kaç kabin kapatıldı? Sağlık kabinleri ne zaman men cezası alır?

Ruhsatsız sağlık kabini açmanın yaptırımı oldukça pahalıya mal oluyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yılda bir kez denetlenen sağlık kabinleri ihbar ve şikayetler doğrultusunda giderek daha çok merceğin altına alınıyor. Peki, ruhsatsız sağlık kabini işletmenin yaptırımları neler? Ruhsatsız sağlık kabini hapis ve para cezası var mı? Sağlık kabinlinde usulsüz hareketlerin karşılığı ne?

Ruhsatsız sağlık kabini açmak mümkün değildir. Günümüzde sağlık kabini olarak sözde var olan işletmeler yalnızca internet ortamında kendilerine yer bulabiliyor. Web sitesi ya da sosyal medya üzerinden açılan ruhsatsız sağlık kabinleri bilindiği üzere uzun soluklu sağlık işletmeleri arasında yer alamıyor.

Ruhsatsız değil sağlık kabini sağlık alanlarının hiçbir zincirinde var olmak mümkün değildir. Sağlık Bakanlığı ve ilgili alt denetim kuruluşları zaten ezelden beri bu denetimleri ellerinde sıkı tutmuştur. Burada önemli olan esas konu ruhsatsız sağlık kabinlerinin işini dürüstçe yapan sağlık kabinlerinin imajını zedelemeleri durumudur.

2014 yılında ruhsatsız sağlık hizmeti sunan yetkisiz kişilere 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası olacağı duyurulmuştu. Yine 2 Şubat 2021 tarihinde TRT Haber merkezi tarafından yayınlanan haberde Şanlıurfa’da ruhsatsız sağlık kabinlerine operasyon düzenlenmesi sonucunda 2 tutuklama söz konusu olmuştu. Operasyonda gözaltına alınan 6 zanlıdan 2’si tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 2021 yılında Sağlık kabinlerinde yapılan arama sonucunda, çeşitli marka ve türde toplamda 5 bin 250 kutu ilaç, 55 muayene cihazı ve çeşitli malzemeler ele geçirilmişti.

35 sağlık kabini kapatıldı!

Sağlık Bakanlığı, merdiven altı sağlık uygulaması olarak da geçen izinsiz, yetkisiz, ruhsatsız sağlık hizmeti veren kurum, kuruluş ve kişilere karşı denetim faaliyetlerini titizlikle sürdürmektedir. Sağlık Bakanlığı binlerce internet web sitesini ve sosyal medya hesaplarını tarayarak mahiyetine göre hapis cezası ve pazar cezası uygulandı. Yeni geçtiğimiz yıllarda Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü tarafından toplamda 35 sağlık kabini kapatıldı.

Sağlık kabinlerinin kapatılmasındaki ilk gerekçe ruhsatsız çalışmaları yer alırken, kapatılan sağlık kabinleri arasında ruhsatı olduğu halde kurallarla uymayan sağlık kabinleri de yer aldı. Bazı sağlık kabinlerinin eczanelerden ve internetten satın aldıkları ilaçları doktor muayenesi olmadan, reçetesiz sattıkları da ortaya çıktı. Sağlık kabinlerinin kapatılma kararları içinde yer alan bir diğer unsur ise kabinde ilaç bulundurmaları.

Evde serum takma yetkisiz kişiler tarafından yapılıyor?

Evde serum takma yetkisiz kişiler tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Evde serum takmaya gelen kişilerin sağlık alanında çalışan ancak evde serum takma yetkisi bulunmayan kişiler tarafından yapıldığı öğrenildi.

Evde serum takma yetkisiz kişiler tarafından yapıldığı Cimer’e gelen ihbarlar ve şikayetler doğrultusunda ortaya çıktı.

Türkiye Genelinde 1000’den fazla sağlık kabini var!

Türkiye genelinde 1000 üzerinde sağlık kabini mevcut. Günümüzde bu sağlık kabinleri sağlık hizmetlerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Özellikle kırsal bölgelerde hayat kurtarıyor adeta.

Sağlık kabinlerinin hayatımıza girmesi ile daha ekonomik sağlık hizmeti aldığımızda doğrudur. Sağlık kabinleri ve sağlık kabini işletmecileri sağlık alanında yeni hizmetler sunmak için yeni çözüm yolları da aramaktadır. Özellikle son yayınlana 2023 Sağlık Bakanlığı Genelgesi ve Yönetmeliği kapsamında yeni revizelerin beklendiği ise aşikar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu